teatrnaplazy.pl

Blog tematyczny o kulturze, sztuce i muzyce.

Sztuka

Sztuka bizantyjska – co ją charakteryzuje?

Sztuka bizantyjska – co ją charakteryzuje?

Popularność sztuki bizantyjskiej z czasem malała, ale ostatnio przeżyła odrodzenie. Coraz więcej osób szuka w niej inspiracji do urządzania swoich wnętrz, ale także do tworzenia rozmaitych strojów. Co więc warto wiedzieć o stylu bizantyjskim? Czym się charakteryzuje? Co go wyróżnia na tle innych? Na te oraz na wiele pytań odpowiedzi znaleźć można w poniższym tekście.

Sztuka bizantyjska

Sztuka bizantyjska jest powszechnie uważana za najważniejszy wkład w sztukę w tradycji chrześcijańskiej. W ostatnim czasie coraz więcej się o niej mówi, gdyż projektanci wnętrza oraz strojów czerpią z niej inspiracje w swoich pracach. Solidne materiały, intensywne kolory, wyjątkowe zdobienia – to wszystko charakteryzuje się ze stylem bizantyjskim, dlatego też tak wielu osobom on się podoba i doskonale pasuje on do wielu wnętrz.

Styl bizantyjski we wnętrzach?

Z każdego stylu powinno czerpać się, co najlepsze. Warto to robić z umiarem, by mieć pewność, że nie przesadzi się i nie zagraci danych przestrzeni. Osoby urządzające mieszkania i domy, które chcą wprowadzić do nich styl bizantyjski powinny postawić na jasne, mocne tkaniny, wschodnie tekstury, kolorowe, duże poduszki, kamienne dodatki, kolorowe szkło oraz detale, które są funkcjonalne i ozdobne jednocześnie. Ozdobne ozdoby na drzwiach i otworach okiennych to podstawa. Do tego nie należy zapomnieć o perskich dywanach oraz mocnym oświetleniu, które jest w tym przypadku kluczowe. Mnóstwo osób zada sobie pewnie w tym momencie pytanie, czy ten styl bizantyjski sprawdzi się wszędzie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy ona od wielu czynników. Przede wszystkim sztuka bizantyjska doskonale wygląda w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Na tak wiele dodatków i dużych gabarytowo mebli trzeba mieć bowiem odpowiednie warunki. W niewielkich mieszkaniach warto natomiast zastosować tylko kilka dodatków, które wprowadzą do wnętrz energię, jednak nie będą powodować, że miejsce będzie zagracone i będzie przytłaczać domowników.

Gdzie można kupić meble i dodatki inspirowane stylem bizantyjskim?

Tak naprawdę w wielu sklepach internetowych można już znaleźć dodatki inspirowane takim stylem. Czasami nawet klienci nie wiedzą, że określone dywany, wazony, obrazy lub meble doskonale pasują do określonego stylu. Warto więc w tym przypadku posłuchać fachowców, którzy nie tylko poradzą klientom, na co postawić w swoich wnętrzach, ale także podpowiedzą, jak poszczególne rzeczy można ze sobą łączyć. Sztuka bizantyjska jest dość specyficzna, dlatego też nie tak łatwo ją połączyć z nowoczesnymi meblami. To wymaga od wielu osób naprawdę sporo czasu i pracy.

Na co warto postawić na początku?

Na początek warto kupić kolorowy wazon, dywan w stylu perskim lub kolorowe szkła, by sprawdzić, czy tego rodzaju rzeczy na pewno sprawdzą się w konkretnym domu. Następnie można poszukać jeszcze więcej mebli oraz gadżetów do domu, które zostały tak wykonane, by doskonale pasowały do stylu bizantyjskiego. W sklepach jest ich na tyle duże, że klienci z pewnością znajdą coś dla siebie.

Udostępnij