teatrnaplazy.pl

Blog tematyczny o kulturze, sztuce i muzyce.

Kultura

Kultowe filmy – jaki film warto obejrzeć w piątkowy wieczór?

Kultowe filmy – jaki film warto obejrzeć w piątkowy wieczór?

Kiedy za oknami robi się coraz zimniej i ciemniej, pragniemy jedynie zaszyć się w domowym zaciszu i obejrzeć coś ciekawego. Okres jesienno-zimowy to świetny czas, aby zasiąść przed ekranem i nadrobić wszelkie kinowe zaległości. Kiedy nie czujemy presji, że trzeba wykorzystać ładną pogodę, możemy w spokoju i skupieniu obejrzeć kultowe filmy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie polskie filmy warto obejrzeć
  • jakie są klasyki kina zagranicznego

Polskie kultowe filmy

Często kiedy wybieramy film, kierujemy się wygodą. Sprawdzamy co jest dostępne na najbardziej popularnych platformach i godzimy się na oglądanie średniej jakości filmów. Dlatego czasami warto jest zrobić lepszy research i sprawdzić jakie filmy obejrzymy bez problemu. Duża część polskich filmów jest dostępna na wielu platformach, wystarczy poszukać ich troszkę dłużej. Jaki film warto obejrzeć, kiedy mamy ochotę na coś polskiego? 

Jednym z najbardziej kultowych filmów jest “Dzień Świra” w reżyserii Marka Koterskiego. W roli głównej możemy zobaczyć Marka Kondrata, który odgrywa ikoniczną rolę Adasia Miauczyńskiego. Satyra na polskie społeczeństwo nie tylko rozśmieszy nas do łez, ale także sprawi że przypomnimy sobie wiele znanych cytatów. 

Pozostając w temacie lekkiego kina, warto jest obejrzeć “Seksmisję” lub film “Sami swoi”. Te kultowe filmy pozwolą nam oderwać się od rzeczywistości i przypomnieć sobie klasykę polskiej komedii. 

W kwestii dramatów, powinniśmy poświęcić czas na seans filmów, które nie tak dawno zostały wydane. “Zimna Wojna” lub “Ida” Pawła Pawlikowskiego zasługują na naszą uwagę. Z filmów z dawnych lat, powinniśmy pamiętać o takich pozycjach jak “Psy”, “Człowiek z marmuru”, czy “Krótki film o miłości”

kultowe filmy

Zagraniczne filmy wszech czasów

Cyklicznie tworzy się listy najlepszych filmów. Każdy ma inny gust, a każdy ranking jest specyficzny. Mimo to krytykom udaje się dojść do zgody, które filmy odcisnęły najmocniejsze piętno na rozwój kinematografii. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że są to często filmy trudne lub dawne. Należy podejść do nich z pewnego rodzaju szacunkiem i cierpliwością. Wiele z nich może nie oddziaływać na widza w ten sam sposób co kiedyś. 

Do filmów, które z pewnością znacząco wpłynęły na kinematografię są dzieła autorstwa Alfreda Hitchcocka. Takie filmy jak “Psychoza” czy “Ptaki” do dziś mogą na niektórych silnie oddziaływać. Mistrz horrorów nie zawiedzie żadnego kinomaniaka.

Ciekawą pozycją jest “Taksówkarz”. W filmie główną rolę odgrywa Robert de Niro. Film śledzi losy weterana wojennego, który próbuje po przeżyciu wojny w Iranie znaleźć swoje miejsce w Nowym Jorku. Analiza samotności w dużym mieście i radzenia sobie z traumą porusza i ciekawi.

Kultowe filmy mają to do siebie, że często nie doceniamy ich kunsztu przez ich dużą popularność. Tak może też być z “ojcem chrzestnym”. Trylogia Coppoli może nam się wydawać oklepana i nudna. Jednak kiedy ze skupienie ją obejrzymy w całości, będziemy w stanie ujrzeć powód, dla którego stal on się kultową pozycją. 

Film, który przynosi nadzieję, a jednocześnie jes uznawany za jeden z najlepszych filmów wszech czasów to “Skazani na Shawshank”.

Udostępnij