teatrnaplazy.pl

Blog tematyczny o kulturze, sztuce i muzyce.

Muzyka

Muzyka nowoczesna – czego słuchają aktualnie młodzi ludzie?

Muzyka nowoczesna – czego słuchają aktualnie młodzi ludzie?

Dla wielu osób muzyka współczesna nie jest interesująca. Nie każdy bowiem chce się dowiedzieć o niej czegoś więcej. Warto jednak zagłębić się w ten temat i poznać nurty, z których to muzyka się wywodzi. Czym się charakteryzuje muzyka współczesna? Gdzie szukają inspiracji wielcy muzycy? Odpowiedź poniżej.

Muzyka współczesna – co wpłynęło na jej rozwój?

Rozwój nowoczesnych technologii wywarł ogromny wpływ na kształt muzyki współczesnej. W XXI wieku – wieku informacji – komputer jest dobrem publicznym, nieodzownym elementem wyposażenia warsztatu niemal każdego kompozytora. Nic więc dziwnego, że dźwięki elektroniczne odgrywają ważną rolę w muzyce współczesnej iw kompozycjach mocno operujących środkami multimedialnymi. Muzyka współczesna to muzyka tworzona w naszych czasach, jednak w kontekście muzyki klasycznej (która powstaje obecnie) termin ten odnosi się również do muzyki skomponowanej w XX wieku. Tak jak muzyka XX wieku jest zakorzeniona w muzyce wcześniejszych epok, tak muzyka XXI wieku jest głęboko zakorzeniona w rozwoju muzycznym XX wieku. Mówiąc o muzyce współczesnej wiele osób ma na myśli muzykę tworzoną dzisiaj. Określenie to także odnosi się do muzyki powstałej w XX wieku, którą muzykolodzy nazywają modernistyczną, awangardową i w potocznym rozumieniu uważaną za „nowoczesną”. Od końca XIX wieku terminy te były stosowane także do sztuki, ponieważ publiczność była coraz bardziej zdezorientowana przez coraz bardziej zindywidualizowaną i ciągle zmieniającą się muzykę, której większość odbiorców zaznajomionych z muzyką XVIII i XIX wieku nie była w stanie zaakceptować. Głównym argumentem przeciwko nowym utworom był (i nadal jest) ich dysonans.

Muzyka nowoczesna – co ją charakteryzuje?

Muzykę współczesną cechuje różnorodność. Wiek XXI nie przyniósł narodzin nowych gatunków muzycznych, ale można zaobserwować ich fuzję. Wielu artystów łączy w swojej twórczości wiele gatunków muzycznych. Popularne są na przykład gwiazdy r’n’b czy duety gwiazd popu z raperami. Wielu piosenkarzy używa muzyki elektronicznej w swoich piosenkach. Wielkie nazwiska łączą siły z DJ-ami, aby tworzyć taneczne kolaboracje. Klasyczny gatunek otrzymuje zupełnie nowe brzmienie, skierowane głównie do młodych słuchaczy. Jest też wielu artystów, którzy w swoich utworach mocno czerpią z klasycznych modeli, na przykład śpiewacy neo-soul, którzy redefiniują klasyczną muzykę soul. Niezależnie od gatunków, muzyka nieustannie ewoluuje. Muzyka naszych czasów jest tak różnorodna, a jej trendy zmieniają się tak szybko, że nie sposób przewidzieć, w jakim kierunku będzie się dalej rozwijać. Być może któryś z tych trendów zdominuje sposób komponowania muzyki przez następne dziesięciolecia. Tymczasem nie pozostaje nic innego, jak tylko z ciekawością ich oczekiwać. Eksperci muzyczni zgodnie twierdzą, że stworzenie nowych kierunków muzycznych jest niezwykle trudne. Jak się jednak okazuje w praktyce, na scenie pojawiają się gwiazdy, które kształtują zupełnie nowe trendy muzyczne. Dzięki temu słuchacze ciągle są zaskakiwani nowymi, oryginalnymi utworami.

Udostępnij